Služby

AKÉ SÚ MOŽNOSTI

Ako pochopiť svojho psa

Čo by mal vedieť každý majiteľ psíka pre pohodový život s ním. Základy výchovy, reč so psom a dôležité poznatky učenia. Všetko pozitívnou a hravou formou.

Agility tréningy

Pre nás je najlepším športom agility a preto pravidelne trénujeme doma i na cvičáku. Agility nás baví a baví to i naše psy.

On-line tréningy

Tuto časť zatiaľ pripravujeme a testujeme. Hneď ako bude pripravená, radi Vám poskytneme bližšie informácie.

AKO POCHOPIŤ SVOJHO PSA

Pre pochopenie nám stačia pozorovacie schopnosti a otvorená myseľ.

Keď chcete pochopiť svojho psíka, je treba viacej sledovať, čo vám chce povedať. Psíkovia s nami komunikujú každý deň, avšak my im iba zakazujeme a úkolujeme ich. Niekedy aj za cenu, že psík nemá z danej činnosti vôbec radosť. A pritom stačí iba tak málo, aby psík robil veci, ktoré po ňom chceme. A ešte k tomu s radosťou! Verím, že radosť budete mať aj vy, keď sa zoznámite s týmito možnosťami učenia.  

Tvarovanie (shaping) je niekedy označovaný aj ako kliker tréning. Je to z toho dôvodu, že práve kliker je veľmi vhodný označovač pri tvarovaní chovania. Označovač však môže byť aj slovo, alebo akýkolvek zvuk, ktorý by mal byť krátky. V priebehu celého psieho života môžete psíkovi označovať vhodné chovanie a za to ho odmeňovať. Akonáhle psík pochopí, za čo je odmeňovaný, bude toto chovanie vyhľadávať a časom si ho aj zautomatizuje. A to je cieľ našej výchovy - aby psík počúval a aby sme sa na neho mohli spoľahnúť. 

Existujú aj ďalšie možnosti učenia, no tie sa ukázali ako menej účinné. Takým príkladom je navádzanie. Pri navádzaní omnoho dlhšie psíkovi trvá pochopiť, čo presne od neho psovod potrebuje. Je to kvôli tomu, že psík sleduje vašu ruku s pamlskom a omnoho menej sa sústredí na činnosť, ktorú má vykonávať. Navyše sa psík musí neskôr učiť robiť danú činnosť aj bez pamlsku, čo tiež predlžuje proces učenia. A aj keď už to zvláda bez jedla, v niektorých prípadoch je potrebné, aby sa naučil chovanie na povel, bez pomoci signálov telom. Tieto signály sú ďalšou vecou, ktorú treba v procese učenia odburávať. Ufff. Toľko vecí navyše....a toľko vecí, ktoré treba meniť.

Dôležité pravidlá pre tvarovanie

Ako mať chovanie pod povelom

1. Vytvarujeme chovanie

Vytvarujem si chovanie podľa pravidel CHCEM PODNET (hovorí pes) -> PODNET (dáva človek) -> CHOVANIE (robí pes) -> OZNAČENIE CHOVANIA (dáva človek) -> ODMENA (dáva človek a spracuje to pes)

2. Dávame povel v momente, kedy pes chovanie robí

PODNET -> CHOVANIE + POVEL -> KLIK -> ODMENA

3. Poviem povel predtým, než dám podnet

POVEL -> PODNET -> CHOVANIE -> KLIK -> ODMENA

4. Odmeňujem len chovanie, ktoré bolo vyvolané povelom

POVEL -> CHOVANIE -> KLIK -> ODMENA Podnet príde iba za predpokladu, že psík nezareagoval na povel. V prípade, ak sa táto situácia vyskytuje príliš často, znamená to, že ste veľmi rýchlo preskočili bod. 3

5. Testujeme psie znalosti

INÉ SLOVO (bez odmeny) -> POVEL -> CHOVANIE -> KLIK -> ODMENA Testujeme psíka tým, že hovoríme iné slová, než to, ktoré trénujeme. Psík by nemal reagovať a mal by čakať na povel správny.

Zrhnutie

Psík by sa mal takto naučiť všetky povely. V momente, kedy má priradený povel k chovániu, môžeme prejsť k tréningu ďalšieho povelu. Prajeme Vám veľa zábavy a veľa psíkov pod kontrolou :-)

AGILITY TRÉNINGY

Trénujeme aj s malými šteniatkami, pretože je mnoho vecí, čo im treba vysvetliť pred tým, než si vyskúšajú svoj prvý parkúr.

Malé šteniatko potrebuje špeciálnu starostlivosť. Potrebuje sa naučiť učiť sa, spoznať svojich kamošov a tiež sa skvelo zabávať.  V našom Psom centre sa snažíme dávať šteniatkam aj starším psíkom presne to, čo potrebujú, s ohľadom na ich vek a psychické schopnosti.

Tak ako sme už písali, pri tréningu používame tvarovanie, čo platí aj pre tréningy agility. Učíme úplné základy mimo parkúr a potom všetko s radosťou a pohodou prenášame na parkúr, až psík dovŕši potrebný vek. Psík nikdy nepocíti, že sa mu nedarí a preto sú naši psíci na parkúre takí rychli a šťastní :-)

Základom pre správny skok je SKOKOVÁ TECHNIKA, zóny učíme zastavované. Avšak vzdelávame sa postupne aj k tomu, aby sme dokázali naučiť zbiehané zóny. Naše vedenie je kombináciou viacerých štylov tých nejvýznamnejších trénerov, ako napríklad Silvia Trkman, Martina Magnoli Klimešová a Janita Leionen. Všetko prispôsobojeme jednotlivým týmom.

On-line tréningy

On-line videá sú mojim snom už od detsva, keď som začala trénovať psíkov. Môj ocko mal kameru a stále som ho prosila, aby ma natáčal, keď som pracovala so svojimi psami. Vtedy to nebolo nijako cielené, ale v hlave sa mi plodili krásne myšlenky, ako by som mohla svoje znalosti predávať ďalej. Prvé videá začali vznikať v roku 2010 na tému agility, ale za tých šesť rokov som nabrala zase veľa nových skúseností a zmenila mnoho vecí. A videá, ktoré máme v pláne, budú cielenejšie a užitočnejšie. 

Veľmi sa na toto teším a členovia Psieho centra POZITIV si on-line prácu môžu vyskúšať už na začiatku tohto roka.

Markéta Kelbelová
šéf trénerka a majiteľka
Psieho centra POZITIV