10 krokov k šťastnému agility

Pretože som tréner agility, tak Vám tu napíšem niečo aj o tom :o) Verím, že tieto informácie budú prínosom pre majky eva kladinavšetkých.

Agility je úžasný šport, ktorý proste milujem. A ešte viac milujem pripravovať ľudí, aby si aj oni mohli tento šport na trati užívať. Niekedy sa ku mne dostávajú tímy, ktoré namiesto radosti a zábavy cítia skôr stres z tohto športu. Chcem vám dať zopár rád a vysvetliť ako správne začať s agility. Snáď vám to pomôže sa vyvarovať niektorým zásadným chybám.

 1. Psík sa učí hlavne mimo parkúru
  –  či už je to reakcia na ruky, alebo otočenie hlavy, kontakt, zóny, slalom, otáčanie od psovoda, točenie k psovodovi. Keď tieto veci naučíte psa mimo parkúr, zlepší sa Vaša práca na samotnom parkúre a budete postupovať pri tréningoch rýchlejšie.
 2. Psovod sa taktiež učí mimo parkúru
  – abyste dokázali správne viesť svojho psieho kamoša, treba sa dokázať sústrediť a uvedomovať si, čo robím ?
 3. Naučím psíka postupne všetky prekážky
  – najprv ho učím samostatné prekonanie konkrétnej prekážky ( skočka, tunel…), dalším kritériom je zapojiť danú prekážku do parkúru – táto postupnosť je veľmi dôležitá pre správne pochopenie každej prekážky
 4. Psovod sa učí dávať povely včas
  – keď je povel vyslovený zavčasu, má pes možnosť tento povel spracovať a správne vykonať. Často dochádza k chybám, keď to tak nie je.
 5. Nikdy se nepletiem psovi do jeho práce
  – tak ako sme písali v bode 3. Akonáhle ja naučím psíka správne a samostatne prekonávať prekážky, uľahčujem si svoju prácu. Nie je dôvod miešať sa do jeho behu a neustále ho kontrolovať. Ja ako psovod už “iba” dávam signál telom, k tomu dostatočne zavčasu slovný povel a bežím. Tým moja práce končí…
 6. Ani pes se nepletie do vašej práce ?
  – keď sú moje signály jasné a zrozumiteľné, pes ich chápe, nemá dovôd na mňa štekať, skákať po mne, prípade robiť iné veci, ktoré ma ako psovoda vyrušujú z koncentrácie
 7. Skoková technika je dôležitejšia než si niektorí dokážu predstaviť a je to pomoc, ktorú potrebujú všetky psi
  – skoková technika (ST) je základ skoku. Ak aj Váš psík nezhadzuje, neznamená to, že skáče správne. ST učí psíka se správne se odrážať, lepšie pracovať so svojimi vlastnými nohami, pomáha mu pri tvrobe lepšieho a zdravšieho štýlu skoku. A v neposlednej rade psovi pomáha udržať lepšiu fyzickú kondíciu. ST robíme stále, je to výborný doplnok tréningu a niečo čo by nikdy nemalo prestať bez ohľadu na to akí sme dlhoroční pretekári.
 8. Na parkúr idem iba so psom, ktorý pozná signály mimo parkúr
  – keď se dostanete k tomuto bodu, je to skvelý pocit pre dobre odvedenú prácu ? GRATULUJEME… ostávajú už iba dva posledné body ?
 9. Najdôležitejšia práca psovoda je kontakt so psom – nikdy ho nesmiete stratiť
 10. Učenie je zábava.
  Na záver – učte sa ako si správne vybrať dráhu a neskôr na pretekoch už vyberajte takú, ktorá bude najbezpečnejšia aj najrýchlejšia :-)Preto …užívajte si momenty učenia se svojím psíkom. Je to skvelý pocit, ktorý prináša ovocie ?

Markéta Kelbelová
tréner agility

Markéta Kelbelová
Majiteľka firmy KELBEL agility, trénerka a majiteľka Psieho centra POZITIV. Som šťastná žena, ktorá chce byť príkladom pre svojeho manžela, dieťa a svoje okolie.