5 tipov, ako zrýchliť psa na parkúre

Dosť často dostávam túto otázku, a aj keď na ňu nie je úplne jednoznačná odpoveď, snažila som sa ju zhrnúť do piatich bodov. Je to niekoľko možností, ktoré Vám v tom môžu pomôcť. No je potrebné si uvedomiť, že každý psík ma svoj osobitný problém, takže treba vyskúšať všetko a hlavne byť trpezlivý.

No a ešte by som chcela upozorniť na jednú dôležitú vec. Mnohokrát sa stáva, že psík nemôže podávať svoj maximálny výkon, pretože mu v tom bránia fyzické alebo dokonca zdravotné problémy. Preto psíkovi treba dopriať pravidelný odpočinok a dobrú starostlivosť. Lebo tak ako vrcholový športovci majú svoj tým ľudí, ktorí sa starajú o ich zdravie, tak aj psík, ktorý pravidelne trénuje a prekonáva fyzicky náročné prekážky potrebuje čas, pokoj a niekedy aj odbornú starostlivosť, aby sa zregeneroval.

A teraz sľúbených 5 tipov, ktoré môžeme ovplyvniť tréningom:

1. SCHOPNOSŤ NASTAVOVAŤ KRITÉRIÁ Aby mohol psík zrýchľovať, musí presne vedieť, čo má robiť. Preto sa každej prekážke venujte dostatočne kvalitne, aby psík naozaj rozumel, ako sa daná prekážka prekonáva. Kritéria musia byť zvyšované postupne. U niektorých psíkov musia byť odmeňované iba pokusy, ktoré sú oproti ostatným prevedené vo vyššej rýchlosti, aby pochopili, že daný cvik majú vykonávať rýchlejšie. V tomto prípade to chce veľa trpezlivosti a určite odporúčam rôzne hodnoty jedla viz článok ……….. (Lebo sa tiež môže stať, že psíka to prestane baviť, keď mu dlhší čas nič nedám.)

2. NEDOTÝKAŤ SA PSÍKA Ukázalo sa, že dotýkať sa psíka počas tréningu je veľmi nevhodné. Nenašla som jediného psíka, ktorý by to mal rád. Veľa z Vás to okrem iného robí, napríklad, keď hovorí psíkovi na štarte „sadni“ a popritom sa ho dotýka na zadku a tlačí ho k zemi. Skúste si spomenúť 🙂 Alebo aj keď neviete, ako psíka naštelovať do smeru, kam chcete bežať. Tak s ním manipulujete zľava doprava. Pokiaľ to tak je, chýbajú Vám dôležité základy a ja osobne by som sa vrátila na začiatok. Tiež môže byť problém, že na konci parkúru chcete psíka objímať a hladkať ho. Veď bol naprosto úžasný, keď behal. No pre niektorých psíkov to naozaj nie je odmena, teda sa netešia na koniec a preto idú radšej pomaličky.
Samozrejme, na gauči je to niečo iné a tam si maznanie psíkovia so svojim človekom plne užívajú.

3. PSA ZA ŽIADNÝCH OKOLNOSTÍ NENÚTIM, ANI FYZICKY NETRESTÁM!!!! Hmm, lenže veľa ľudí mi aj tak tvrdí, že to nerobí a psík aj tak nebehá. Tak sa na to poďme pozrieť zbližšia 🙂 To, čo pre nás ľudí ako nátlak nevyzerá, pre psa nátlak znamenať môže. Preto niekedy dochádza ku konfliktom záujmu. Takže pár príkladov:a) poď, poď, makaj, makaj, pridaj, ty si šikovný, tlieskanie, meno psa a iné. Áno, každý zvuk, ktorý nemá pre psa hodnotu, je zbytočný a dokonca ho veľmi deprimuje, až stresuje. Najčastejšie to je spojené ešte s tým, že psík vlastne nevie, čo má robiť (viz bod 1), alebo sa mu psovod motá v dráhe a vôbec mu neukazuje, čo má robiť.b) pískanie hračkou, hračka v ruke. V prípade, ak má psík koristnícky pud, tak je pre neho hračka veľkým lákadlom. No ak ale hračka neprichádza ako odmena, a psík je ňou iba lákaný k činnosti, rýchlo ho to prestane baviť. Každá hra musí mať svoje pravidlá. Ak pravidlá nie sú, nie je ani snaha psa behať za hračkou.c) jedlo v ruke. Toto je podobné, ako s hračkou, len toto môže fungovať trošku dlhšiu dobu. Stále to však je veľmi nefér voči psíkovi. Keďže ale ľudia používajú nepravidelný rozvrh odmien a pes má hlad, funguje to. No takýmto spôsobom žiadne chovanie nezrýchlite. Zase platí, keď sú pravidlá, je aj potrebné správanie.

4. SPRÁVNÁ MOTIVÁCIA Áno, keď chcem, aby sa pes zrýchlil, potrebujem pravidlá a správnu motiváciu. Najčastejšie to býva jedlo alebo hračka, no v tomto ale možnosti motivácie nekončia. Stále, keď váš psík beží rýchlejšie, než obvykle, tak pozorujte dôvod, aby ste mohli skúsiť aj iné možnosti 🙂 Moji psíkovia milujú vodu, poprípade hľadanie mačičiek alebo myšičiek. Psíka môžete motivovať napríklad hadicou, ako to bolo u nášho Fezzynka. U neho som dokonca spojila agility s obranou 🙂 Možností je naozaj veľa 🙂 Tak hľadajte.

5. ZROZUMITEĽNÉ VEDENIE (HANDLING) Posledný problém, kvôli ktorému Váš psík môže behať pomaly je, že nerozumie vášmu handlingu (vedeniu) na parkúre. Má to dosť súvis s bodom 1. Na parkúre beháme, voláme, mávame rukami, funíme, kričíme, motáme sa psíkovi v dráhe. No a on chudák všetko toto musí vyhodnocovať. A to chcete, aby to vyhodnocoval rýchlo 🙂 To asi nepôjde. Tiež môže byť problém, keď raz chcete jedno chovanie a ďalší krát chovanie iné – pes radšej spomalí, keďže si nie je istý, čo bude nasledovať. Alebo raz Vám nejaké chovanie nevadí a ďalší krát Vám to už vadí. Tento chaos vedie k tomu, že pes radšej spomaľuje. Tiež ak ste po chybe nespokojní, tak to nejaký psík môže brať veľmi zle a radšej spomaľovať, aby neurobil chybu. Všetky tieto veci ovplyvňujú rýchlosť u psíka, takže je potrebné sa upokojiť a nájsť si vo všetkom jasné pravidlá, aby ste tomu rozumeli Vy aj Váš pes.

V prípade, ak Vás niečo z toho zaujalo a radi by ste niečo zlepšili, alebo ste svoj problém v tomto článku nenašli, určite ma kontaktujte. Môžete napísať email na [email protected]
Rada sa pozriem na to, v čom môže byt problém práve u Vás. Lebo pre mňa je veľmi dôležité, aby agility bolo robené s radosťou. A to nie len u psovodov, ale aj u psíkov.

Prajem Vám príjemný tréning plný čistých a rýchlych behov 🙂

Autor příspěvku