Ako na obhliadku parkúru?

V živote je veľa rôznych situácií, ktoré nás potešia alebo zarmútia. Sú sekundy, ktoré rozhodnú o víťazstve. A sú momenty, ktoré Vám pomôžu si uvedomiť, čo je v živote naozaj dôležité.
Ako sa najrýchlejšie dostať do cieľa je asi najzložitejšia časť celého agility. K zvládnutiu toho je veľmi dôležitá prehliadka parkúru. Pri nej máme možnosť si vyskúšať a natrénovať, čo je pre nás a nášho psíka najideálnejšie. Chcem Vám napísať moje odporúčania pri prehliadke.
1. Parkúr alebo sekvencie si uložte do krátkodobej pamäte. Tzn. že je potrebné, aby ste si parkúr zapamätali aj keď sa na neho fyzicky nepozeráte. Vidíte ho pred sebou aj keď zatvoríte oči.
2. Pri prehliadke si najprv prejdite poradové čísla prekážok.
3. Až pri druhej prehliadke začnite rozmýšľať nad variantami vedenia. Pri každej otočke je dobré si premyslieť točenie vľavo i vpravo. Zhodnotiť, ktorý variant je vhodnejší pre nábeh psa. Čo máte lepšie natrénované i ako Váš pes vie prekážku prekonať. Prejdite si, kde stihnete akú otočku a kde je lepšie sa radšej nemotať.
4. V ďalšom kole prehliadky si už zvoľte definitívny variant vedenia. Parkúr si zabehnite v plnej rýchlosti, aby ste si vedeli predstaviť beh so psom.
5. Potom si až do konca obhliadky prechádzajte dráhu, pre ktorú ste sa plne rozhodli a nemeňte ju ani pokiaľ vidíte, že ostatní riešia parkúr inak. Oni majú iné skúsenosti, iné veci natrénované, iného psa.
6. Posledná rada, keď si v niečom nie ste istí, môžete sa opýtať skúsenejších pretekárov alebo trénerov. Prípadne ešte pri obhliadke sledujte niekoho, kto má podobného psa ako vy a podľa toho sa môžete rozhodnúť ako danú situáciu riešiť.
Verím, že vďaka týmto pár bodom, budete na pretekoch opäť úspešnejší 🙂
Markéta Kelbelová
Majiteľka firmy KELBEL agility, trénerka a majiteľka Psieho centra POZITIV. Som šťastná žena, ktorá chce byť príkladom pre svojeho manžela, dieťa a svoje okolie.