Ako navyšovať kritériá v odložení

Odloženie je dôležitou súčasťou agility. Štart nás dosť často dokáže rozhodiť až tak, že môže dôjsť k diskvalifikácii. Aby sme mohli zostať pokojní, začneme s tréningom odloženia postupným navyšovaním kritérií v 4 krokoch.

1. Tvarujeme chovanie
Základom odloženia je naučiť psíka polohu, v ktorej by mal vytrvať. Pre agility je najvhodnejšiou polohou sadni alebo stoj. Tieto polohy poskytujú dobré podmienky pre rozbeh psíka.

2. Predlžujeme čas v polohe
Prvým kritériom je navyšovanie doby, kedy má psík kľudne sedieť. Keď natrénujete cca aspoň 1-2 minúty, môžete prejsť k ďalšiemu kritériu.

3. Vzdialenosť od psovoda
Druhým kritériom je vzdialenosť. Keď už psík kľudne sedí, môžete prejsť k tomuto kritériu. Postupujte po jednom kroku od psa tak, aby bol psík stále úspešný. Každý tento pokus si zaslúži odmenu 🙂 V agility sa Vám bude hodiť aj 20-50 krokov.

4. Rušivky
Aby sme si overili, či je náš psík naozaj pripravený na odloženie na pretekoch, začneme s rušivkami. Tieto rušivé okolnosti môžu nastať kedykoľvek, preto je vhodné neskončiť u tretieho bodu. Čo sa považuje za rušivé vplyvy:
– mávanie rukami
– drepnutie
– zaviazanie si šnúrky na topánke
– odbehnutie
– pohodenie jedla, hračky
– tlieskanie, atd…..

Určite sami prídete na ďalšie rušivky, na ktoré by Váš psík mohol reagovať. Taktiež si rušivky môžete pridávať za každým bodom, ktoré sú popisané vyššie. Už záleží iba na Vás a Vašom psíkovi. Stále majte na vedomí, že psík musí mať viac pokusov, ktoré sa mu podaria, než tých nevydarených, preto je dôležité postupovať iba tak rýchlo, ako to Váš psík zvláda.
Prajem veľa úspechov v tréningu a hlavne veľa zábavy 🙂

Markéta Kelbelová
tréner agility

Markéta Kelbelová
Majiteľka firmy KELBEL agility, trénerka a majiteľka Psieho centra POZITIV. Som šťastná žena, ktorá chce byť príkladom pre svojeho manžela, dieťa a svoje okolie.