Už ste niekedy videli začiatočníka, ako si pripravuje psa na štart? Ako ho upravuje do potrebnej pozície, ak chce zopakovať určitú sekvenciu? Ja som toho videla veľa. Človek stojí, nakláňa telo vľavo, vpravo a pes sa snaží vyčítať z jeho gestikulácie, čo to vlastne chce. Toto sa deje v tom lepšom prípade. V tom horšom sa ľudia snažia so psom manipulovať mechanicky. Väčšina psov to absolútne neznáša a tí zvyšní to rovnako neznášajú, ale ticho strpia manipuláciu.
Prvé opísané správanie som robila aj ja a ešte som sa čudovala, prečo mi pes odchádza z odloženia a že nechce pracovať. Dnes sa už nečudujem, učíme sa s pribúdajúcimi skúsenosťami a snahou o poznanie.
Postupom času som sa začala zaujímať o to, ako dobre nastaviť kritéria nielen pre pochopenie psíkov, ale aj ľudí. Ak som sa v začiatkoch orientovala hlavne na psa, pochopila som, že dôležitým článkom pri úspechu psa je aj samotný človek. Napriek začiatočníckym myšlienkam, že človek je predsa múdry a on musí zvládnuť všetko v ten daný moment. Tí šikovnejší pochopili ako sa pes učí, ale tí menej šikovní boli odradení. Vráťme sa však k téme.
U psíka, malého šteniatka, ale aj u väčšieho psa, ktorý ešte nevie priradenie k nohe, nevie NT (nouse touch) alebo rôzne otočky slúžiace pre usmernenie do potrebnej polohy, môžeme použiť chytenie obojku. Tento úkon využívame, aby sme sa vyhli stresujúcej situácii, kedy psík nerozumie, čo od neho požadujeme a nenásilne ho navedieme do požadovanej polohy. Pozor, nie tak, že chytíme obojok, nasilu psa zatlačím, potiahnem tam kam treba a hotovo. Toto by sa psovi veľmi nepáčilo.
Postup práce s obojkom je nasledujúci.
- Psíka chytíme za obojok pravou rukou a z ľavej ruky mu dáme odmenu. Následne si ruky vymeníme a zopakujeme cvičenie – ľavou držíme obojok, pravou odmieňame. Po každej odmene pustíme obojok, opäť uchopíme, odmeníme psa – a tak stále dookola. Trénujte 5x na pravú a 5x na ľavú ruku.
- Navýšenie kritéria je v tomto prípade pohyb so psíkom dopredu za súčasného držania obojku. Aby z toho psík nemal nepríjemný pocit, urobíme jeden krok vpred a počkáme kým za nami príde. Pochválime ho a dáme mu odmenu z druhej ruky. Ak pracujete so psíkom pomocou tvarovania, použite označovač a dajte mu odmenu. Keď psík zvláda jeden krok, odmena, postupne zvyšujeme rozpätie krokov. Dva kroky a odmena, tri kroky + odmena, štyri, päť atď.
- Je dobré naučiť psíka otáčať sa za psovodom o 360⁰ okolo vlastnej osi. Veľa psíkov s tým má problém, pretože psovod v podstate staticky stojí ale psík stále pracuje. Nácvik je podobný ako u krokov. V tomto prípade však nerobíme kroky ale sa natočíme cca o 45⁰ do jednej strany a počkáme na reakciu psíka. Cieľom práce je dokázať sa otočiť na jeden pamlsok o 360⁰.
Tento tip práce – chytenie za obojok je možné využiť aj v prípade, ak nemáte natrénovaný povel zostaň a psíka k sebe privoláte. Je to veľmi ľahká vec pre bezpečnosť ale i nenásilnú poslušnosť. Povel zostaň potom môžete pridať v momente, až psík bude na to psychicky pripravený.
V športe ako je agility sa Vám držanie obojku môže hodiť aj pri vyslaní na misku, kedy sa psík učí samostatnosti a ťahu na prekážku.
Začnite viacej pracovať so psíkom tak, aby Vám rozumel. Bude šťastnejší on i Vy 🙂