Čo je výchova a čo tréning? 1.diel

Viem, že je niekedy zložité všetko to čo rozprávám. Niekedy rozprávám o výchove niekedy o tréningu. Aký je v tom vlastne rozdiel?

Taky som sa dlho strácala. Ani nie tak v názvoch, ako skôr vysvetliť to správne Vám ludom. Co najjednoduchším spôsobom. Lebo o to sa celý čas snažím. O jednoduchosť.

Tak si to podme pekne rozdeliť.

Výchova je niečo čo prebieha 24hod. denne. Nedá sa začať ani ukončiť lebo so psíkom žijete v jednej domácnosti nonstop. Takže tu je maximálne dôležité, aby sme vyhladávali a odmeńovali správanie, ktoré robí psík sám od seba a nám se toto chovanie páčí.

Spravidla to potom funguje tak, že čo je odmeňované to je opakované. 

Takže tým, že vyhladávám v bežných situáciách chovanie, ktoré chci u psa odmeniť, tak tomu sa hovorí učenie formou „ZACHYTENIA
Sú to veľmi ľahké dovednosti, ktoré Vám dokáže psík ponúknuť sám od seba. Ako napríklad sadni, lahni, zastavenie, sám si ide lahnúť na pelech, pekná chôdza na vodítku, keď psík príde ku človeku sám bez volania, aj.
 
Toto správanie vždy „pomenuju“ a „odmením“.

Odmenou môže byť pohladenie, slovná pochvala, jedlo alebo hračka. Pametajte však, že čo je pre psíka odmena, aby to zase zopakovaľ,  rozhoduje VÁŠ PES!!!

U šteniatok využíváme protiklad odmeny „robíš vec, ktorá sa mi nepáči“ že si ho prestaneme všímať. Tento krok ale funguje iba u šteniatok. Znamená pre nich stráta sociálného kontaktu, ktorý je pre ne veľmi dôležitý. Málo kedy nevšímavosť funguje keď už má psík nejaké zlé návyky. Tam už postupujeme tak, že psíka učíme (trénujeme) správanie, ktoré ma psík robiť. Ale k tomu prejdeme až tehdy, keď si povieme o tréningu.

Tréning je už složitejší, preto som ho rozpísala až v ďalšiom článku.

Sú tieto informácie pre Vás jasné? Záujímajú Vás nejaké doplňujúce otázky? Budeme radi, keď svôj dotaz zverejnite na FB stránke Psieho centra POZITIV pod príspevok o tomto článku.

Markéta Kelbelová
Majiteľka firmy KELBEL agility, trénerka a majiteľka Psieho centra POZITIV. Som šťastná žena, ktorá chce byť príkladom pre svojeho manžela, dieťa a svoje okolie.
Komentáre