Možno ťažká otázka, ale ľahká odpoveď :-)

Každý sa možno stretol s tým, že jeho psík pri trénovaní odchádza a nemá o prácu s človekom záujem. Jedlo je prvá vec, ktorá dokáže motivovať psíka k práci. Lenže ako udržať pozornosť psíka, ale zároveň mu vysvetliť a odmeniť iba to správne chovanie, ktoré robí.

Možno ťažká otázka, ale ľahká odpoveď 🙂

Napísať tento článok ma napadlo v momente, keď som sa Sašenke (Splashy) snažila vysvetliť správne odrazy pred prekážkou. Tým ako je veľmi zbrklá, snaží sa danú situácii vyriešiť tak, že sa veľmi skoro odrazí  ale zároveň sa snaží nezhodiť skokovku. My psíkov netrestáme, keď prekážku zhodia, odpoveď sme hľadali inde.

Najprv sme začali  pracovať na kritériu Nezhoď. A postupne dopĺňali kritériá. Aj keď kritérium nezhoď už máme za sebou, naďalej, okrem iných prác, je pre mňa priorita, aby nezhodila a preto odmeňujem  aj túto jej snahu. Že ako potom  môže pes rozlíšiť, čo je dobre alebo nie? Veľmi dobre…

Druhý prípad. Máme psíka, ktorý nevydrží byť dlho pozorný, ale potrebujem  mu vysvetliť určitý druh správania. Odmeňujem ho za to, že na mňa pozerá, čo je prioritné a pri tom čakám na tvarovanie potrebného cviku.

Tretí prípad. Psík pri skokovej technike sa odráža zlou nohou a preto v určitých situáciách na parkúre zhadzuje. Snažím sa odmeniť ho, keď nezhodil  ale zároveň mu jednoznačne vysvetľujem, aby použil správnu nohu pri skoku. A áno, odpoveď je taká, že aj toto je možné 🙂 a veľmi sa tešíme, že daný psík prácu pochopil.

Všetko sa dá, keď sa vie ako 🙂

My používame pri riešení „problémov“ rôznu hodnotu jedla. Nepracujeme iba s jedným typom odmien . Napríklad za snahu dávame granule, ale za to, že psík urobil správne, čo sme od neho chceli, dávame vysokú hodnotu jedla. Prípadne umocníme odmenu tým, že dáme veľa jedla .  A naše psíky pracovať chcú a s radosťou. 

Aká je vyššia hodnota jedla si už každý psovod musí nájsť sám. Čo mám sama odkúšané a doporučujem , je obyčajný párok alebo šunka 🙂

 

Verím, že Vás článok zaujal a pokiaľ sa chcete o motivácii dozvedieť viac, kontaktujte ma cez email: psiecentrumpozitiv@gmail.com alebo telefonicky: 0917 430 886

Prajem pohodový tréning plný zábavy.

Markéta Kelbelová

šéftréner Psieho centra POZITIV

Markéta Kelbelová
Majiteľka firmy KELBEL agility, trénerka a majiteľka Psieho centra POZITIV. Som šťastná žena, ktorá chce byť príkladom pre svojeho manžela, dieťa a svoje okolie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.