Pri tréningu agility často psíkovi hovoríme slovne, ale aj telom, čo má robiť. No ste si úplne istí, že Vám psík rozumie?V prípade, ak ukazujete rukou a psík daný cvik urobí, neznamená to hneď, že cviku rozumie aj na slovný povel. To ma vedie k zamysleniu.
Uvediem príklad. OKOLO. Pri skokovke chcem, aby ju psík skočil z opačnej strany, než stojí psovod a chcem, aby dopadol čo najbližšie k danej bočnici. Keď si to teda rozoberieme, tak psík na jeden povel musí zvládnuť chovania až tri. Na povel okolo (alebo na ukázanie rukou) musí:
a) obísť prekážku zozadu,
b) odraziť sa na správnom mieste, aby
c) dopadol na správne miesto
Inak sa tomu hovorí aj reťazové chovanie, ktoré sa častejšie rieši u výchovy, poslušnosti, alebo napríklad dogdancingu. Ale v podstate existuje všade.
Bez správneho tréningu je celkom ťažké vysvetliť psíkovi, aby na jeden povel urobil všetky tri body správne. No cez tvarovanie, ktorým sa zaoberáme v Psom centre POZITIV, sa nám to úspešne darí.
Druhým príkladom sú zóny. Rozoberieme si príklad na kladine. V tomto prípade chcem, aby psík zvládol:
a) nástupnú zónu,
b) prekonal kladinu a
c) zastavil sa v polohe, poprípade zbehol v plnej rýchlosti.
My na zastavované zóny používame povel HORE. Niekto sa môže čudovať, prečo používame iba jeden povel (nepridávame ďalší na zostupnú zónu – ako stoj, zóna, zostaň a pod.). No robíme tak práve preto, aby sme to psíkom a tiež psovodom uľahčili, pretože takto majú jasne daný povel na reťazové chovanie. Tréning je v každom prípade dlhší, pretože sa veľmi dlho hráme s nastavením kritérií. Ale v konečnom dôsledku je krása v tom, že sa nemusíme obávať, že by nám psík zóny na pretekoch neurobil. Môžeme sa preto plne sústrediť na ďalšie povely a vedenie.
V prípade, ak Vás tento článok zaujal a chcete sa dozvedieť viac, kontaktujte ma cez facebook, emailom alebo telefonicky. Rada Vám zodpoviem aj ďalšie otázky, poprípade pomôžem v tréningu.
Teším sa na spoluprácu s každým, kto je zvedavý a má rád výzvy a radosť pri tréningu.