Vie Váš pes presne, čo daný povel znamená?

Pri tréningu agility často psíkovi hovoríme slovne, ale aj telom, čo má robiť. No ste si úplne istí, že Vám psík rozumie?V prípade, ak ukazujete rukou a psík daný cvik urobí, neznamená to hneď, že cviku rozumie aj na slovný povel. To ma vedie k zamysleniu.

 

Uvediem príklad. OKOLO. Pri skokovke chcem, aby ju psík skočil z opačnej strany, než stojí psovod a chcem, aby dopadol čo najbližšie k danej bočnici. Keď si to teda rozoberieme, tak psík na jeden povel musí zvládnuť chovania až tri. Na povel okolo (alebo na ukázanie rukou) musí:

 

a) obísť prekážku zozadu,

b) odraziť sa na správnom mieste, aby

c) dopadol na správne miesto

 

Inak sa tomu hovorí aj reťazové chovanie, ktoré sa častejšie rieši u výchovy, poslušnosti, alebo napríklad dogdancingu. Ale v podstate existuje všade. 

 

Bez správneho tréningu je celkom ťažké vysvetliť psíkovi, aby na jeden povel urobil všetky tri body správne. No cez tvarovanie, ktorým sa zaoberáme v Psom centre POZITIV, sa nám to úspešne darí.

 

Druhým príkladom sú zóny. Rozoberieme si príklad na kladine. V tomto prípade chcem, aby psík zvládol: 

a) nástupnú zónu, 

b) prekonal kladinu a 

c) zastavil sa v polohe, poprípade zbehol v plnej rýchlosti. 

 

My na zastavované zóny používame povel HORE. Niekto sa môže čudovať, prečo používame iba jeden povel (nepridávame ďalší na zostupnú zónu – ako stoj, zóna, zostaň a pod.). No robíme tak práve preto, aby sme to psíkom a tiež psovodom uľahčili, pretože takto majú jasne daný povel na reťazové chovanie. Tréning je v každom prípade dlhší, pretože sa veľmi dlho hráme s nastavením kritérií. Ale v konečnom dôsledku je krása v tom, že sa nemusíme obávať, že by nám psík zóny na pretekoch neurobil. Môžeme sa preto plne sústrediť na ďalšie povely a vedenie. 

 

V prípade, ak Vás tento článok zaujal a chcete sa dozvedieť viac, kontaktujte ma cez facebook, emailom alebo telefonicky. Rada Vám zodpoviem aj ďalšie otázky, poprípade pomôžem v tréningu.

 

Teším sa na spoluprácu s každým, kto je zvedavý a má rád výzvy a radosť pri tréningu.

 

Markéta Kelbelová

šéftréner Psieho centra POZITIV

Markéta Kelbelová
Majiteľka firmy KELBEL agility, trénerka a majiteľka Psieho centra POZITIV. Som šťastná žena, ktorá chce byť príkladom pre svojeho manžela, dieťa a svoje okolie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.