Výchova alebo tréning 2.diel

V prvom díle sme si povedali o výchove a ako funguje zachytenie. Teraz prejdeme k tej rozsiahlejšej části. K samotnému tréningu a tedy učenie dovedností (chovania), ktoré využijeme v bežnom živote.
Prvne si vysvetlíme čo k tréningu budeme potrebovať a ako tréning bude prebiehať.

TRÉNING pozitivným posílením , ktorý robíme v POZITIVe – znamená
Pridám psíkovi niečo, čo má pes rád.

Ako začať s tréningom.

Tréning je niečo na čo sa viem pripraviť. Pripravím si čo chcem trénovať, čím budem označovať vhodné správanie a tiež čím odmením. Odmena by mala byť natolik skvelá, aby psíka zaujala.
Takže máme plán, označovač, odmeny. Ako naučiť označovať máte na videu TU
Tiež ale potrebujeme signál, ktorý psíkovi povie, že teraz je ten čas kedy sa ide učiť. Niečo ako školský zvonek ktorý určuje začiatok výučby. Z toho tedy vyplývá, že potrebujeme i signál, ktorý psíkovi povie, že sa lekcia skončila.

Tento proces je veľmi dôležitý a to hneď z viacerých dôvodou.
1. psi ktorý majú rádi prácu by potom nabízeli správanie stále dookola

2. psíky ktorý sú mladé nemajú sústredenosť moc dlhú, preto keď dáme signál začiatku vedia že sa majú chvilku sústrediť a kedy už nemusí

3. psíky ktorý majú iné priority, než tréning, sú ochotní vymeniť tento jasný čas k tomu aby získali kus žvanca 🙂

Takže teraz už vieme, že si pripravíme plán, označovač, odmeny a signály na začiatok a koniec tréningu.
Čo ale ešte robím. Pripravím si ešte jednu dôležitou tréningovou pomôcku a tou je podnet.
Tento podnet môže byť akýkoľvek predmet, gestorukou, ktorý budem mať v prostredí kde psíka budem trénovať. Psíky su vizuálné tvory takže nám podnet pomôže, aby si spojil se správanim. A pokaždé keď ho uvidí, bude vedieť, že pracujeme na danom správaní.
Napríklad kuželka bude znamenať, že psík má kuželku obehnuť.
Target bude znamenať, že na neho ma dať predne packy, iný target bude znamenať zadné packy atd. Zvednutý prst, znamená sadni.
Takže medzi moje tréningové pomôcky patrí

tréningový plán, označovač, odmena, podnet, signál na začiatok a koniec tréningu

Tréningové metody pre naučenie chovania psov

Druhým krokom sú metódy, ktoré máme v POZITIVke k dispozícii. Navádzanie, tvarovanie a targeting.

Navádzanie

Chovanie vieme vyvolať tým, že ukážeme psíkovi ňamku a navedeme ho do potrebné polohy napríklad k nohe, alebo urobíme otočku aj. Tento spôsob učenia sa volá navádzanie. Aby navádzanie bolo efektivné a pes ho pochopil správne, je nutné aby každý malý krôčik k cielu, bol odmenený. Nemôžem chcieť, aby na jeden pamlsok urobil ihneď celý cvik. U navádzaní dávám prvne povel a potom ukážem psíkovi cvik. Takže povel začnu hovoriť v momentu, kedy mi na chovanie, stačí jeden pamlsok. Dalším krokem je naučiť psa robiť správanie na ukázanie, ale bez pamlsku. A pokial chcete športovať, pomaličku treba odstraniť ukazovanie a psík bude robiť chovanie, len na povel. Nieje to ale podmienkou. V meste sa tak veľmi mení obtiažnosť pre psíka, že sme povetšinou radi, že nám venuje chvilku pozornosti a cvik, urobí aspoň na ukázanie.

VýhodyNevýhody
– Pre človeka najbežňejšia varianta učenia
– Je pre nás najlahšia
– Nesústredený pes udrží pozornosť na jedlo, hračku
– Vhodné na tréning cvikou v blízkosti človeka
– Pes sa viac sústredí na pamlsok, než na samotný cvik
– Keď na jeden pamlsok, chcem veľa složitých cvikou, psík o jedlo, hračku prestane mať záujem
– Keď lákame psa do nepríjemných situácií, veľmi rýchlo pochopí tuto fintu a už na jedlo nereaguje.

Navádzanie – výhody,nevýhody

Tvarovanie

Chovanie viem naučiť i formou tvarovania. Je to spôsob hry zima, zima, teplo, teplejšie. Smerujem psíka pomocou označovače čo je dobré správanie až do finálného cviku. Je ale dôležité pochopiť, že niektoré cviky sú natolik složité, že se je psík učí mnohem dlhšie než v jednom 5min. tréningu. Sú to týždne i mesiace. Ale bavíme sa prevážne o cvikoch, ktoré nám treba na sútaže agility, obedience aj.

Vo výchove je to priradenie k nohe a chôdza pri nohe, privolanie, odloženie. Složitejšie je keď psík tuto úlohu musí plniť v momentu keď je v okolí, niečo mnohem zaujímavejšie druhý psík, človek, zver v lese.

Aby sme docílili správné správanie je nutné každý cvik rozdeliť do maličkých krôčikoch, aby bol pes vždy úspešný.

Na papier si pripravím TRÉNINGOVÝ PLÁN
Je to z toho dôvodu, že začínám učiť živočicha ktorý vôbec nemá ponatia čo my ludia vlastne rozpráváme a keď chceme aby psík spolahlivo plnil naše príkazy potrebujeme k tomu kvalitný tréning. Ten naučí psíka rozumieť povelu. 

Príklad a výsledný vzoreček ako na ODLOŽENIE

Odloženie a veľa krôčikov

1. psík ide na pelech – odmeňujem akýkoľvek záujem o vankúšik na ktorý by mal psík chodiť, cielom tohto kroku je aby psík dal na pelech všetky 4 labky

2. psík si na pelechu lahne – tu je to snad všetkým jasné, ale je dôležité aby každé správanie psík zopakoval niekolkokrát. Psíka nikdy z pelechu nenutíme kedže chceme aby to miesto miloval. Preto odhoďte ňamku mimo pelech a chovanie opakujte 🙂

3. výdrž – psík by mal vedieť dlhodobo ležať na pelechu

4. vzdialenosť -pes dokáže vojsť do pelechu s rôzného miesta v domácnosti – tu je dôležité poznamenať že je ešte omnoho viac krokou než sa dotaneme k bodu 5 a to preto, lebo každý krok ktorý ja sa vzdialim od pelechu je pre psa zložitejšie a aby bol psík úspešný treba postupovať tak pomaličky aby sa vždy do pelechu vrátil s nadšením. Teraz máme hotový krok výdrž a to že do pelechu vie vojsť ať sme kdekolvek.

5 krok odchádzanie človeka – je že psík leží a já dochádzám, takže keď mám výdrž teprve potom môžem chcieť aby vedel ostať keď ja u pelechu niesom. Zase nezabúdajte, že každý krok ktorý ja od pelechu urobím je pre psíka niečo, čo potrebuje pochopiť preto postupujte vždy pomaličky a úspešne. v tomto kroku už môžte nakombinovať výdrž so vzdialenosťou. Ale opatrne 🙂 nikam nespechať

6 krok rušivky – to je niečo čo nám v tréningu zabezpečí velkú úspešnosť, protože psíka cílene pripravujeme na to, že ho môže niečo vyrušiť. Ako napríklaď spadnuté jedlo na podlahe, alebo návšteva, poprípade hrajúcí sa deti. Prvne si rušivky robíme sami, takže sami hádžeme na zem jedlo, hračky, poskakujeme, zvoníme na zvonek atd.
Tu se nám môže stávať, že psík bude častejšie chybovať, preto sa skúskte nad tým zamyslet, ako urobiť veci natolik lahkými aby bol psík úspešný. Ako napríklad, že si dám pelech prvne ku dverám a tak na neho zazvoním. Psíkovi to určite pomôže že ma uvidí a s pelechu nesleze. Cielom je aby som ako tréner pelech dávala stále ďalej od dverí a psík ostal 🙂

7 krok zovšeobecňovanie – Ide nám o to, aby psík ostal na mieste ať sme kdekolvek. Vonku, na zahrade, na cvičáku. I ležať na inom pelechu než je psík zvyknutý je niečo čo je dobre ho naučiť. Lebo i takáto malá drobnosť je pre neho proste niečo iné, a už vám to správanie neurobí.Nie pretože Vám chce robiť naschvály, ale iba preto, lebo to nieje ten pelech kde sa to všetko učil. Psíky sa učí v kontextoch, vidím pelech viem že môj tréner chce aby som si na neho lahal. Tak to vidí pes. Keď mu dáte pelech na iné miesto tak sa môže čudovať, že čo sa stalo? Iná situácia? Ano pre psa určite a zase sa moc moc začne snažiť, aby vyhovel vášmu požiadavku a maximalne sa bude snažiť Vám vyhovieť.Čo je v celém tomto procese dôležité!!!!

Dokud nemám cilové správanie pochopené nedávám povel. A je jedno či trénuju odloženie, alebo priradenie k nohe, či iný trik.

Keď chcete aby pes po povelu urobil jedno správanie 
JE MAXIMALNE DÔLEŽITÉ DODRŽAŤ PRAVIDLA TVAROVANI. 

Preto prechádzáme na 

8 krok pridávanie povelu, viz článok

9 krok začínám využívať nepravidelnosť odmen. Takže už nemusím každé správanie odmeniť, ale už iba sem tam. Tiež je to ten správný čas na to aby som začala tvarovať iné správanie. Ale nezabudnite, vše pekne poporiatku a zase od začiatku 🙂

Vzoreček

Pes ide do pozície-v pozícii urobí potrebné správanie-učím výdrž-vzdialosť-odchádzanie-rušivky-zovšeobecňovanie-priradenie poveluVzoreček je u každého správania trošku odlišný, záleží či jde o cvik, ktorý má pes vykonávať sám, alebo u človeka.

Výhody a nevýhody tvarovania

VýhodyNevýhody
– možnosť ako vytvoriť správanie, ktoré nám psík nevie nabídnuť sám.
– Pes nad cvikom rozmýšla od začiatku sám
– Je schopný ho vykonať bez manipulácie, návadzanie rukou iba na slovný povel.
– Pes cviku plne rozumie a nemá dôvod cvik neurobiť
Neochota človeka učiť sa niečo nové. Naivne si myslí, že trest psa niečo naučí.

Tvarovanie – výhody,nevýhody

Tak jo, je toho troška viac, ale vždy treba pracovať na všetkom postupne. Mať malé ciele, z ktorých vieme docielit aj tie vetšie složitejšie ciele. Ani mi sme na vysokú školu nedošli za rok. Myslete na to, keď budete svojho psíka niečo učiť.

Prajem veľa zábavy a pozitivných emocií.

Autor příspěvku